Високото кръвно (хипертонията) е най-„популярното“ човешко заболяване. Още на 30-годишна възраст около 30% от хората са запознати със симптомите на високо кръвно налягане, а към 50-те тази цифра нараства до 70%, а на 60-годишна възраст 95% се борят с него.
Никоя храна не може да замени терапията и медицинската помощ при високо кръвно налягане, но тя ще помогне за консолидиране на положителен резултат и ще намали вероятността от заболяване, ако сте изложени на риск. Ако не контролирате диетата си, болестта само ще прогресира.
При първите симптоми на високо кръвно налягане (замаяност, гадене, болка в сърцето, двойно виждане) е важно преди всичко да се намали дневната порция сол (до 3 грама), да се увеличи дневното количество на пиене на вода (до 2 литра), изключете от диетата животински мазнини и обогатете менюто с калий и магнезий.
Може ли да се храним вкусно и разнообразно и да поддържаме кръвното налягане под контрол?
Това е възможно, ако съставите меню си на базата на следните продукти:
Основата на храненето на пациентите с хипертония трябва да бъдат продукти, които подобряват липидния метаболизъм, намаляват концентрацията на „лошия“ холестерол в кръвта, повишават силата на кръвоносните съдове, ускоряват отстраняването на излишната течност от тъканите, премахват капилярния спазъм и подобряват функционирането на сърдечния мускул.
При изготвянето на дневна хранителна схема е по-добре да се даде предпочитание на храна, която включва витамини B4, B6, C, E, A, B8, B9, макроелементи (калий, магнезий, йод, селен), полиненаситени мазнини (омега- 3).
Сок от моркови – защо е полезен?
Несолени морски дарове (риба, стриди, миди, морски водорасли). Те съдържат голямо количество полиненаситени мазнини (омега-3, омега-6), аминокиселини (аргинин, триптофан, лизин, треонин, тирозин), микро и макроелементи (селен, йод, цинк , фосфор , магнезий, калий). Благодарение на богатия състав на съставките, морските дарове намаляват нивото на вредния холестерол, регулират тонуса на кръвоносните съдове, подобряват работата на сърдечния мускул и нормализират вискозитета на кръвта.
Млечни продукти с ниско съдържание на мазнини (суроватка, извара, сирене, кефир, кисело мляко). Осигурете на тялото лесно усвоим калций. Това хранително вещество е изключително важно за сърдечно-съдовата система, тъй като намалява пропускливостта на капилярната стена, участва в механизмите на кръвосъсирването и стимулира регенеративния потенциал на миокарда.
Зеленчуци (ерусалимски артишок, цвекло, картофи, тиквички, тиква, зеле, авокадо, патладжан). Това са естествени източници на диетични фибри, които имат антисклеротичен и детоксикиращ ефект върху човешкия организъм.
Листни зеленчуци – магданоз, целина, босилек, кориандър.
Плодове, горски плодове, сушени плодове (лимон, червена боровинка, дива роза, калина, касис, грозде, ябълки, портокали, грейпфрут, сушени кайсии, сини сливи). Съставът на тези продукти включва естествени „укрепители“ на клетъчните мембрани (рутин, витамин С, кверцетин), които предотвратяват капилярната пропускливост при повишаване на налягането. В допълнение, плодовете са богати на мощни антиоксиданти (полифеноли), които предотвратяват отлагането на холестерол върху артериалната стена, а също така увеличават производството на азотен оксид, който „създава“ съдоразширяващ ефект.
Нерафинирани растителни масла (маслини, кедър, ленено семе, камелина). Това са естествени източници на омега-3 мазнини, които намаляват концентрацията на екзогенни отлагания в съдовете, намаляват чупливостта на стените на капилярите и предотвратяват развитието на възпаление в сърдечния мускул.
Пълнозърнести продукти (ръжен хляб, трици, зелена елда, кафяв ориз, неполирано просо, овесени ядки, макаронени изделия от едра пшеница). Незаменима храна за хипертоници с наднормено тегло, тъй като съдържа „бавни“ въглехидрати, които предотвратяват бързото превръщане на глюкозата в мазнини. Заедно с това зърнените култури са източник на диетични фибри и протеинови структури, които ускоряват отделянето на продуктите от метаболизма на холестерола и стимулират чревната подвижност. При редовна консумация на пълнозърнеста храна се подобряват реологичните показатели на кръвта, намалява се натоварването на бъбреците и черния дроб, повишава се пропускливостта на капилярното легло.
Бобови растения (леща, соя, боб). Шампиони сред растенията по съдържание на лесно смилаем протеин. При редовна консумация на бобови растения се увеличава разтегливостта на артериалната стена, намалява рискът от развитие на хипертрофия на миокарда и концентрацията на липопротеините с ниска плътност.
Билкови чайове. Повишаването на кръвното налягане в 70% от случаите е придружено от неврологични разстройства (безсъние, сърцебиене, главоболие, тревожност). За да се намали психо-емоционалната възбудимост в диетата на пациенти с хипертония, е важно да се включат отвари от успокоителни билки: валериана, маточина, мента, лайка, хмел, глог, невен, божур, риган.
Не забравяйте, че при умерена до тежка хипертония, наред със здравословното хранене, е важно да следвате предписанията на лекаря и да приемате редовно лекарства.